Lastnosti propolisa
Poskusi na živalih so dokazali popolno neškodljivost te snovi, Äeprav so jih z njo krmili v velikih odmerkih (10-15 gramov na kilogram teže) in dolge mesece. Tudi ljudje ga, razen redkih izjem, odliÄno prenašajo. Propolis nima nikakršnih kancerogenih lastnosti in v doloÄenih laboratorijskih okolišÄinah so dokazali celo njegovo citostatiÄno delovanje. Nobeno poroÄilo tudi ne omenja teratogenega uÄinka.
Na drugi strani pa so z eksperimentalnim delom lahko potrdili številne zanimive lastnosti propolisa, ki jih je ljudska medicina poznala že iz davnih Äasov. V njem so snovi, ki delujejo baktericidno in bakteriostatiÄno na številne klice, predvsem pa na kolibakterije, proteus, subtilis, stafilokoke, streptokoke in salmonele. Dokazano je njegovo moÄno antivirusno delovanje. Te in tudi fungicidne lastnosti pripisujejo benzoiÄni in feruliÄni kislini, galanginu, pinocembrinu, pinobanksinu in drugim aromatiÄnim spojinam, ki so v naravnih smolah.
Propolis je moÄan lokalni anestetik, moÄnejši od kokaina in novokaina; to pripisujejo raznim eteriÄnim oljem v njem. Deluje uÄinkovito proti vnetju in pospešuje celjenje ran.
Še neraziskane ostajajo sestavine, zaradi katerih ima propolis tudi antirevmatiÄni uÄinek, stimulira pa tudi obrambni sistem in to predvsem fagocitozo in tvorbo protiteles.
KonÄno ima propolis še nekatere lastnosti, za katere ta Äas pravzaprav še ne vemo, kaj bi z njimi. Tako je na primer moÄan antioksidant in izvleÄki lahko podaljšajo uporabnost zamrznjenih rib za 2-3 krat. Tudi moÄan fitoinhibitor je in prepreÄuje rast nekaterih rastlin, denimo konoplje, solate in krompirja. Ni izkljuÄeno, da bodo te lastnosti nekoÄ izkorišÄene v živilski industriji, pa v medicini oziroma biologiji nasploh.
Eksperimentalno delo je vsekakor potrdilo veliko tega, o Äemer je pripovedovalo ljudsko izroÄilo. Nikakor pa ni propolis panacea, zdravilo za vse, kot so zanj (in za matiÄni mleÄek) trdili proizvajalci v reklamah in tako temu naravnemu zdravilu pravzaprav delali medvedjo uslugo. Na sreÄo je eksperimentalno delo dalo že dovolj dognanj za smiselno uporabo lega, kar nam ponuja narava v svojih Äebeljih panjih