Sestava medu
Med je sestavljen iz razliÄnih sladkorjev (do 76%), vode (okoli 18%) in drugih snovi (okoli 6%). Zaradi sladkorjev je med sladek, zaradi vode je tekoÄ, druge snovi pa povzroÄajo razlike med posameznimi vrstami medu, kot so barva, vonj in okus. Te so v medu v manjših koliÄinah, so pa to mineralne snovi, vitamini, encimi, hormoni, inhibini (snovi, ki zavirajo razvoj bakterij), kisline, beljakovine in flavonidi (rastlinska barvila) .
Sestava medu | Zastopanje raznih sladkorjev v medu |
Sladkorji v medu so lahko prebavljivi, saj veÄina spada med tako imenovane enostavne sladkorje (monosaharide). V medu je tudi nekaj disaharidov in polisaharidov (sestavljenih sladkorjev). Razmerje sladkorjev v medu je tako:
-
sadni sladkor ali fruktoza (38-42%)
-
grozdni sladkor ali glukoza (30-32%)
-
obiÄajni trsni ali pesni sladkor (15-25%)
-
saharoza (6-7,5%)
-
maltoza in drugi disaharidi (1-2%)
-
polisaharidi (0-1,5%)
Glukoza in fruktoza sta enostavna sladkorja (monosaharida), ki sta lahko prebavljiva in prehajata direktno v kri. Navadni sladkor, saharoza, pa je dvojni sladkor (disaharid), in mora biti najprej razgrajen v enostavne sladkorje, preden se vkljuÄi v presnovo. To se pravi, da je presnova medu lažja in hitrejša od presnove navadnega sladkorja. Raziskovanja medu iz mane so pokazala, da le-ta vsebuje poleg ostalih sladkorjev še redko vrsto sladkorja, ki se imenuje melecitoza, in je trisaharid, težko topen v vodi, zato zelo hitro kristalizira. Vse vrste medu vsebujejo tudi veÄ ali manj dekstrinov (škrobnih sladkorjev). V svetlih vrstah medu je odstotek dekstrinov majhen (0,5 - 1%), v temnih pa veÄji. V mani jih je celo preko 10%. Dekstrini dajejo medu lepljivost in gostoto. Sadni sladkor (fruktoza) v medu je bolj sladek kot sarahoza, ta pa je spet bolj sladka kot glukoza. Okus in aromo dajo medu eteriÄna olja, ki pa se lahko zaradi napaÄnega skladišÄenja kmalu izgubijo.
Organizem mora vsak dan dobiti v svoji hrani majhne koliÄine elementov, ki so za obstoj nujni: železo, baker, mangan, kobalt, molibden, cink, silicij, jod, fluor. V medu so vedno našli železo, baker in mangan, v gozdnem medu pa celo veÄ elementov, posebno fosforja in železa. Znano je, da mineralne snovi, ki so v organizmu v zelo majhnih koliÄinah, igrajo veliko biološko vlogo, saj skupaj z encimi, vitamini in hormoni vplivajo na razvoj organizma.Poleg mineralnih snovi vsebuje med tudi encime. Nekateri raziskovalci pojasnjujejo izredne lastnosti medu prav s temi encimi, ki imajo v organizmu zelo pomembno vlogo. ÄŒe jih v zelo majhnih koliÄinah primešamo nekaterim zmesem, povzroÄijo, da teÄejo procesi, ki so sicer zapleteni, zelo hitro in brez težav. Najpomembnejši encim v medu je invertaza, ki je pomembna za dozorevanje medu, v Äloveškem telesu pa pretvarja navaden sladkor v enostavne sladkorje. Pri daljšem segrevanju na 45 C krajšem na 70 C se razkroji. Encimi v medu izvirajo delno iz nektarja, delno iz cvetnega prahu, veÄinoma pa iz Äebeljih žlez.V medu so dokazali tudi hormon acetilholina, ki je za življenje zelo pomembna snov. UÄinkovit je celo pri razredÄenosti 1: veÄ milijard. Je kemiÄni prenašalec dražljajev pri živÄnem sistemu. V medu se dobro ohranja in ga ne uniÄi niti dolgo segrevanje. V cvetliÄnem medu ga je veÄ kot v gozdnem
Inhibini so snovi, ki zavirajo razvoj bakterij ali jih celo uniÄijo, in jih tudi najdemo v medu. Lahko jih imenujemo tudi antibakterijske snovi ali baktericidne. Ker so med tisoÄletja uporabljali za zdravljenje ran, so raziskovalci zaÄeli izvajati sistematiÄne poskuse o uÄinkih medu na bakterijske kulture. Delali so vzporedno poskuse z naravnim in prevretim cvetliÄnim ter umetnim medom. Dokazali so, da le naraven ne segret med zavira rast vrste nevarnih klic in jih vÄasih tudi zamori. V petdesetih letih je našel znanstvenik Whitev v medu encim glukoze, oksidazo, ki so jo izolirali tudi iz plesni in jo imenovali penicilin B. To je eden izmed antibiotikov, obÄutljiv za vroÄino.
Vse vrste medov vsebujejo solno in fosforno kislino ter organske kisline: ocetno, jabolÄno, citronsko, mleÄno, masleno, jantarno, pirogrozdovo, glukonsko itd. Kisline izvirajo v glavnem iz Äebelje ustne slinavke in le malo iz rastlin. Medu dajo poseben okus in vonj. V medu so tudi aromatiÄne snovi, predvsem alifatiÄni alkoholi, aldehidi in ketoni. V raznih vrstah medu so te snovi v razliÄnih koliÄinah. Zelo pomembne snovi za Äloveški organizem, ki so v medu, so vitamini, vendar ne v velikih koliÄinah. VeÄ jih je v matiÄnem mleÄku in cvetnem prahu, toda tudi koliÄina iz medu je pomembna, saj dopolnjuje tisto, ki jo Älovek dobiva z drugo hrano. KoliÄina vitaminov v medu je odvisna od rastline, s katere je Äebela nabrala nektar, torej od cvetnega prahu, ki ga med vsebuje. Med vsebuje malo vitamina C in vitamine skupine B. Beljakovine so tudi sestavni del medu in prehajajo v med iz nektarja ter cvetnega prahu. Poleg beljakovin najdemo v medu tudi njih sestavne dele, to je aminokisline, vendar je koliÄina vseh beljakovin v medu zelo majhna, zato medu ne moremo uporabljati kot beljakovinski vir. Med beljakovinske komponente spadajo tudi že omenjeni encimi. Med vsebuje tudi rastlinska barvila, od katerih so pomembni flavonoidi. To so snovi fenolne narave, razširjene po vsem rastlinskem svetu, razen med algami in glivami. So biološko aktivne v majhnih koncentracijah in za Äloveški organizem tudi pomembne.Med kot posebna naravna snov ima tudi svoje fizikalne in kemiÄne lastnosti. Najbolj opazen pojav je kristalizacija, ki je naraven pojav v medu zato se med imenuje tudi strd in nastane, kadar glukoza ni veÄ tekoÄa, ampak tvori kristale. Zaradi tega postaja med trden. Fruktoza ostane tekoÄa in tvori tanek tekoÄ sloj okoli kristalov glukoze. Med spremeni barvo, ni veÄ prozoren in spremeni tudi okus. Nagnjenost medov h kristalizaciji je odvisna od razmerja glukoza: fruktoza. VeÄ ko je glukoze, hitreje pride do kristalizacije. Kristalizacijo pospeši nižja temperatura, tuji delci v medu (koloidi, zrnca cvetnega prahu, mehurÄki zraka), mešanje in tresenje medu. Najugodnejša temperatura za kristalizacijo je od 10-20C. Nad 27C do kristalizacije ne pride, prav tako ne pri stalno nizkih temperaturah. ÄŒe med, ki je segrevan, vseeno kristalizira, so kristali veliki, med je trd in ni primeren za uporabo. Zato nekateri Äebelarji ne prepreÄujejo kristalizacije, ampak jo celo usmerjajo. TekoÄemu medu vmešajo drobne kristale glukoze in dajo nato med v hladen prostor. Tak med kristalizira, a ni trd in je primeren za mazanje. Najhitreje kristalizira sonÄniÄni in repiÄin med, najteže pa akacijev, višnjev in žajbljev.
VeÄ ko vsebuje med vode, manj je možnosti za kristalizacijo, toda tak med lahko hitreje zavre. Vrenje je poseben pojav, kemiÄna sprememba, ki jo povzroÄijo mikro-organizmi. Kvasovke se množe v sladkorni raztopini oziroma v medu, zato sladkor razpade na plin CO2 in alkohol. CO2 izhlapi, alkohol pa pod vplivom bakterij še naprej razpada v ocetno kislino in vodo. Tako se med pokvari in postane kisel. Kvasovke v medu ne morejo delovati, dokler je koncentracija sladkorjev dovolj velika. Toda tudi med, ki izpolnjuje vse predpise o gostoti, lahko zavre, Äe prej kristalizira. Pri kristalizaciji zadržuje glukoza v kristalih le 10% vode, zato se poveÄa odstotek vode v tistem delu medu, ki ni kristaliziral. Ta del postane zato preredek in tak je ugodna podlaga za razmnoževanje kvasovk torej za vrenje. Med lahko vre tudi, kadar je v vlažnih prostorih, saj je zelo higroskopiÄen (vpija vlago iz zraka). Na površini postane razredÄen, in to je spet ugodno za razvoj kvasovk, ki s površine vse bolj prodirajo v globino. Na vrenje vpliva tudi temperatura. Med ne zavre, Äe je temperatura pod 10C, in le redko, Äe je nad 27C. Poleg nezaželenega in nekontroliranega vrenja lahko vrenje povzroÄimo tudi hote, takrat pa nastane alkoholna pijaÄa ali kis.
Odstotek vlage v medu je v tesni zvezi s specifiÄno težo medu. SpecifiÄna teža neke snovi je odnos njene teže proti teži iste koliÄine vode. 1l vode tehta 1kg. 1l meda je veÄ kot 1kg, zato ker je v vodi sladkor. ÄŒe je med redkejši, je bolj lahek, Äim gostejši je, tem težji postaja. SpecifiÄna teža kvalitetnih medov je preko 1,42. Ko kupujemo med, se veÄkrat vprašamo, Äe je ponarejen ali ne. Tega sami najbrž ne bomo mogli ugotoviti, obstoje pa metode, po katerih lahko zanesljivo dokažemo, za kakšen med gre. Ponarediti ga je mogoÄe na dva naÄina: s pomoÄjo Äebel ali brez njih. Najpreprosteje je, Äe navadni sladkor raztopimo z vodo v gost sirup in zmešamo z naravnim medom. To ponaredbo je moÄ odkriti s polarimetrom in s kemiÄno analizo na reduktivne snovi. Težje je, Äe za ponaredbo medu uporabimo industrijski invertni sladkor, vendar se da tudi ta naÄin odkriti, in sicer z anilinskim kloridom. Ponarejeni med se v tem primeru obarva rdeÄe. Med vsebuje mineralne snovi, invertni sladkor pa ne. ÄŒebelarji vÄasih dajejo Äebelam sladkorni sirup, tega Äebele le delno invertirajo in znosijo v satje. Dokaz za to je veÄji odstotek saharoze v medu, ki je Äebele ne uspejo invertirati. V takem medu tudi ni mineralnih snovi ali pa jih je znatno manj.
Literatura: MoÄ medu in od Äebele do medu!
Vreme
Med