Moj ZaÄetek
ÄŒebele poznam že od malih nog. Sosed, sicer starejši možak, je precej vneto Äebelaril po takratni tehnologiji s koši in kasneje s tako imenovanimi "najzerji". Toda takrat se mi še sanjalo ni, da bom nekoÄ tudi sam zaÄel Äebelariti, zato sem njegovo delo spremljal bolj mimogrede in na kakšen užitek oziroma materialne dobrine sploh pomislil nisem. Najmanj pa sem vedel o tem, kolikšen delež k ohranitvi ekosistema prispevajo Äebele s Äebelarjevo pomoÄjo.
Dodobra sem se spoznal s Äebelarjenjem in Äebelami leta 1993, ko sem se poroÄil z zdajšnjo ženo Renato in se tudi iz 20 kilometrov oddaljene vasi Dolenci preselil v MošÄance, vas, ki je oddaljena 10 kilometrov od Murske Sobote. Njen oÄe oziroma kasneje moj tast je imel takrat 8 ali 9 družin v AŽ-panjih in nekaj praznih panjev. Vseh skupaj jih je bilo 15. Zanje je bil zgrajen lesen Äebelnjak, ki pa je bil že nekoliko dotrajan. Priznati moram, da sem na zaÄetku gledal zelo Äudno, ko so ga opikale Äebele in sem premišljeval, zakaj mu je tega sploh treba. Sprva nisem hotel biti zraven, saj sem se zelo bal pikov in nisem bil preveÄ navdušen nad Äebelami. Nekako me je vseeno uspel poÄasi prepriÄati, da sem mu pomagal pri toÄenju ali pa pri pregledu prijel kakšen sat.
NekoÄ sem izpustil iz rok sat z zalego in skupaj s Äebelami, ki so me pošteno opikale. Takrat me je opozoril, da kaj takega nikakor ne smem ponoviti,. Ker nisem hotel pokazati, da se bojim, sem se poÄasi navadil na pike. Tudi sosed, ki je od nas oddaljen le dobrih 50 metrov, je takrat imel Äebelnjak z veÄ kot 40 AŽ-panji. Oba s tastom st Še danes ne morem verjeti, da sem Äez Äas postal "zasvojen" s Äebelami in s tastom sva zaÄela Äebelarstvo postopno širiti. Po poklicu sem tesar, zaposlen na SGP Pomgrad Murska Sobota, in tako sem se lotil popravila ter izdelave panjev.Vse obstojeÄe panje sem popolnoma prenovil, izdelal pa sem tudi nekaj novih. Leta 1994 sem kupil tudi 4 družine z 10 satnimi panji, finanÄno breme pa je nosila moja žena, saj sem bil takrat brez zaposlitve. To so bile tudi moje prve lastne družine.
Treba je bilo dograditi Äebelnjak. S tastovo pomoÄjo sem dozidal obstojeÄega, vendar je tudi ta postal pretesen. Leta 1996 sva zgradila novega, in sicer z lastno oziroma družinsko delovno silo. Tast ni bil preveÄ navdušen nad tolikšno razširitvijo, a je vseeno pristal na finanÄno in tudi fiziÄno pomoÄ. Zgrajen je bil za 33 družin in zatrjeval je, da je prevelik. Toda Äez dve leti se je izkazalo, da je premajhen, saj sva ves Äas dokupovala panje. Nekaj rojev mi je podaril tudi Äebelar, sedaj Äebelarski mojster g. Franc Panker, ki je imel stojišÄe za prevozno enoto na moji parceli v Dolencih, nekaj pa tudi sosed, ki mi je bil za zgled, saj sem na vsak naÄin hotel imeti tolikšno število družin, kot ga je imel on.
Ko sem takrat ob dovozu g. Pankerja prviÄ dobro videl prevozno enoto, je ta postala moja najveÄja želja. Vendar sem takrat imel premalo družin, pa tudi finanÄno je to predstavljalo prevelik zalogaj, tako da je ostala želja nekaj Äasa neuresniÄljiva. Šele leta 1999 sem kupil star, že v te namene predelan TAM 5000, letnik 1967. Toda zob Äasa ga je do dobra nagrizel in sem moral vložiti veliko dela in tudi denarja, da sem ga spravil v brezhibno stanje.
Vsa dela na njem pa sem opravil sam, razen nekaj veÄjih, na pomoÄ pa mi je priskoÄil tudi tast. Ker pa zaradi dela na kmetiji ni imel veliko Äasa, sem se kar pošteno oznojil in popravljal tovornjak kar nekaj mesecev, da sem ga spravil k življenju. Vseeno je manjkalo še 15 panjev, da bi ga lahko popolnoma naselil in tudi prviÄ zapeljal na pašo, zato je tisto leto po prenovi poÄival. Še enkrat sva s tastom krepko investirala in naroÄila še isto leto nove manjkajoÄe 12-satne panje in jih do spomladi pobarvala ter pripravila.
Komaj sem Äakal dne, ko bom lahko pripravljene 11-satne rezervne družine naselil v nove panje in delo zakljuÄil. To mi je kmalu tudi uspelo in leta 2000 sem prviÄ zapeljal svoje Äebele na gozdno pašo na Pohorje, s tem pa se je uresniÄila tudi moja najveÄja želja.
Vreme
Moj zaÄetek