Opravila v panju - Julij/Avgust
Delo pri Äebelah
Te družinice bi morale biti nakrmljene in oÄišÄene varoj, preden jih naselimo v gospodarske družine, ki jim moramo odvzeti matice. Ko se vrnemo s pozne paše, ob odvzemu matic odprimo preostanek pokrite zalege, ki je v panju. ÄŒebele bodo odstranile zalego, s tem pa bodo na plan prišle tudi vse varoe. Po 24 urah v vseh panjih z enim od registriranih sredstev zatirajmo varoe, potem pa naselimo rezervne družine. Po dodajanju družine samo še dokrmimo in izvedemo še kakšno zatiranje varoj. Ko sem sam prviÄ prepeljal Äebele na gozdno pašo na Pohorje, nisem mogel verjeti, kako so oslabele v primerjavi s tistimi, ki so ostale? doma. Vedel sem, v kaj se spušÄam, imel sem rezervne družine, vendar premalo v primerjavi s tistimi na paši, zato sem imel kar nekaj dela, da sem družine znova okrepil. Poleg tega je zaÄel kristalizirati tudi med v satju in je to bila še dodatna težava. Takrat še nisem bil registriran vzrejevalec, matice sem vzrejal le za svoje potrebe, zato mi sanacija družin ni vzela preveÄ Äasa. Zdaj se z gozdne paše vraÄam najpozneje do 10. avgusta. Takrat tudi pregledam vse družine in jim sproti odvzamem matice, ki se niso izkazale (ne glede na starost)! PodpovpreÄnim družinam dodam rezervne družine z mladimi maticami, tistim, ki so le nekoliko oslabele, pa samo zamenjam matice.
Za preverjanje odpadlih varoj izberemo družine, v katerih ciklus zaleganja ni bil prekinjen. V teh družinah jih je najveÄ, zato bodo tudi rezultati oprijemljivejši. Družine, ki so rojile, ali tiste, ki smo jim iz kakršnih koli razlogov odvzeli matico, za testiranje niso primerne. Zatiranje varoj ponavljam toliko Äasa, dokler se število odpadlih varoj ne zmanjša na manj kot 20 v posamezni družini.
Kolikokrat je treba postopek ponoviti, je odvisno od napadenosti družin, ta pa je odvisna od tega, kje so bile Äebele med letom. Iz plodišÄa odstranimo tudi vse nedograjeno satje, saj Äebele vanj ne bodo shranile zimske zaloge. Tako satje je neprimerno za prezimovanje in je zgolj ovira v plodišÄu. Zelo pomemben je dotok hrane v panj, zato družine vsak drugi dan krmim z manjšimi koliÄinami. S tem dosežem zelo dober razvoj in dobro predelavo hrane za zimo. Uporabljam izkljuÄno sladkorno raztopino, najprej v razmerju 2 : 1, nato pa poveÄujem gostoto. Kolikor pozneje krmimo, toliko gostejšo sladkorno raztopino moramo uporabiti. Zdaj je torej treba poskrbeti za naše Äebelje družine, kajti Äe zamudimo, tega ne bomo mogli nadoknaditi. ÄŒe imamo Äebele oddaljene od doma in jih zato ne moremo krmiti vsak drugi dan, uporabimo pitalnik za poÄasen odvzem sladkorne raztopine. Nekaj idej je bilo predstavljenih tudi v prejšnjih letnikih Slovenskega Äebelarja, najpreprostejša pa bo verjetno uporaba plastiÄnega vedrca. V medišÄu odvzamemo toliko satov, da naredimo prostor za vedrce. Najlaže bo to pri Äebelarjih, ki Äebelarijo s trietažnimi panji, saj lahko eno etažo uporabijo za ta namen. Tudi uporabnikom zaklad bo delo zelo olajšano s FranÄiÄevim pitalnikom. Še enkrat ponavljam in vam polagam na srce: ko stoÄimo kostanjev med, zaÄnimo družine krmiti, Äe jih nismo prepeljali hojevo pašo. Zgodi pa se tudi, da hoja ne medi. Seveda moramo družine v tem primeru krmiti, ne pozabimo pa, da potrebujejo tudi vir vode, Äe tega ni v bližini. ÄŒe bomo zdaj odšli na dopust in Äebele prepustili samim sebi, potem smo jih dobesedno obsodili na propad. Poskrbimo, da bodo vse družine urejene in med iztoÄen, šele potem pa se odpravimo na dopust. ÄŒe nimamo nikogar, ki bi družine krmil med našo odsotnostjo, moramo nastaviti vedrce, ki bo zadostovalo za 7-10 dni. Z zgodnejšim krmljenjem izrabimo stare pašne Äebele, ki bodo hrano dobro predelale.
Dobro predelana hrana zmanjšuje možnost okužbe z nosemo in je zelo pomemben dejavnik uspešnega prezimovanja. Prav tako ne obremenjujemo mladih dolgoživih zimskih Äebel. Kolikor bolj zdrave bodo ob zazimitvi, toliko boljši razvoj lahko priÄakujemo spomladi. Cvetnega prahu je v tem obdobju še veliko, zato bodo družine optimalno preskrbljene in temu primerno se bodo tudi pripravile za zimo. Pazimo, da ne dodamo velike koliÄine sladkorne raztopine naenkrat, ker bomo stisnili gnezdo in dosegli nasproten uÄinek, kot bi želeli. ÄŒebele se bodo zablokirale z hrano, matici bo zmanjkalo prostora za zaleganje in družine bodo oslabele. Sam prezimujem vse družine v plodišÄu in medišÄu, torej družin ne omejujem. Tudi trietažni panj prezimujem v vseh treh etažah. Vsi tisti, ki jih prezimujejo samo v plodišÄih, morajo biti previdnejši glede dodanih koliÄin zimske zaloge. Sam sem preizkušal tudi prezimovanje samo v plodišÄu, vendar sem ta naÄin opustil. Družine so se prehitro zablokirale oziroma so se bile zaradi prostora prisiljene omejiti. Zato je zimo priÄakalo manj Äebel, spomladi pa so bile slabše kot tiste, ki so prezimovale v obeh etažah. Dodaten šok je bil, ko sem nastavil medišÄe, saj so družine spet potrebovale nekaj Äasa, da so se prilagodile tej razširitvi. Glede dodajanja hrane je težko reÄi, kateri naÄin je najboljši. Sam ravnam bolj po obÄutku: kolikor moÄnejša je družina, toliko veÄ hrane ji dodam, oziroma nasprotno, kolikor slabša je, toliko manj hrane ji dodam. Družini, ki se bo hitro stiskala in pri kateri bomo opazili slabenje, bo treba odvzeti matico (ne glede na starost) in ji dodati rezervno družinico. ÄŒe tega zdaj ne moremo veÄ storiti, si družino oznaÄimo in to naredimo spomladi. Take družine seveda niso naš cilj, kajti Äe zazimimo slabiÄa, bo taka družina zaostajala tudi spomladi. Ne pozabimo na rezervne družine, saj moramo tudi te pregledati in jih krmiti. Tudi pri teh družinah moramo biti pozorni na koliÄino dodane hrane, saj jim bo prevelika koliÄina prav tako škodovala kot premajhna. ÄŒe bo hrane premalo, lahko dodamo meden sat, Äe je bo preveÄ, ga odvzemimo in shranimo ter dodajmo praznega. Skrbimo, da bodo družinice Äim živahnejše, slabiÄev ne zazimujmo. ÄŒe jih imamo na razliÄnih lokacijah, jih prepeljimo na isto stojišÄe, saj si bomo s tem olajšali delo. Po 15. juliju ni veÄ omejitev zaradi hruševega ožiga, zato lahko Äebele premešÄamo brez obvestil in dovoljenj fitosanitarnega inšpektorja. Pospravimo oziroma združujmo vse plemenilÄke, sicer bodo tarÄa napada roparic in tudi os. Ose so velika nadloga in vsako leto mi avgusta uniÄijo veliko plemenilÄkov. Ker jih je preveÄ, si izsilijo vstop, zlasti v plemenilÄke, v katerih so neoplojene matice. Vdirajo tudi v pridobitne panje, zato je okoli Äebelnjaka dobro nastaviti nekaj vab, vendar ne preblizu. Idealna za ta namen je navadna 1,5-litrska plastenka z mešanico domaÄega kisa in piva, v trgovinah pa dobimo tudi posebne vabe za ta namen.
Vreme
Julij - Avgust